SKOK nie otrzymały zgody KNF na utworzenie Banku

SKOK nie otrzymały zgody KNF na utworzenie Banku

Komisja Nadzoru Finansowego nie udzieliła przyznania licencji Bankowi Oszczędnościowo-Kredytowemu SA. (BOK) ze względu na „niespełnienie określonych w Prawie bankowym wymagań obowiązujących przy tworzeniu banków”. SKOK zapowiadają, że będą odwoływać się od decyzji Nadzoru.

21 grudnia 2004 r., czyli prawie 4 lata temu, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK S.A. wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK oraz Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową złożyło wniosek do ówczesnej Komisji Nadzoru Bankowego o nadanie licencji o zgodę na utworzenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego Spółka Akcyjna.

Ze względu na przewlekłość postępowania w lipcu br. SKOK złożyły skargę na bezczynność organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Należy zaznaczyć, iż w trakcie postępowania licencyjnego dochodziło m. in. do udostępniania poufnych materiałów KNF osobom nieuprawnionym.

Można łączyć takie wydarzenia z dużym zainteresowaniem, jakie wzbudziło postępowanie licencyjne wśród podmiotów zarówno konkurencyjnych, jak i  współpracujących ze SKOK. Aktualnie w tej sprawie toczy się postępowanie prokuratorskie.

Swoją decyzja Nadzór niejako skazuje Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe na dalszą obsługę swoich rozliczeń za pośrednictwem banków- konkurentów Krajowych Kas, co nie pozwoli na poprawę efektywności podmiotów systemu SKOK. Komisja Nadzoru Finansowego uzasadnia decyzję o nie przyznaniu licencji na utworzenie banku, nie legitymowaniem się przez założycieli BOK rękojmią ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem.

KNF ma w szczególności zastrzeżenia w zakresie działalności osób zasiadających w organach założycieli BOK  w radzie nadzorczej Wielkopolskiego Banku Rolniczego SA w Kaliszu i związanym z tą działalnością postępowaniem karnym, a także zastrzeżenia w zakresie poszanowania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo – Kredytową regulacji dotyczących gospodarki finansowej oraz nabywania znacznych pakietów akcji i udziałów instytucji finansowych.

Przypomnijmy, iż na początku lipca Kasa krajowa SKOK przeniosła udziały w dwóch spółkach ubezpieczeniowych, nie otrzymawszy uprzednio zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Za karę SKOK nie mogą wykonywać prawa głosu z akcji.

Co prawda SKOK złożyły w grudniu ubiegłego roku wniosek do KNF o zgodę na przekroczenie udziałów w spółkach. Zgodnie z procedurą KNF powinna wydać decyzję w ciągu trzech miesięcy, lecz dokumentacja była niepełna. KNF kilkakrotnie wzywała do  uzupełnienia dokumentacji, a termin rozpoczęcia procedury był wznawiany. Z tych względów SKOK ostatecznie postanowiły nie czekać na decyzję Nadzoru.

Kolejnym zastrzeżeniem Nadzoru jest „niezapewnienie zgodnego z prawem wyposażenia banku w fundusze własne”, które wynika z „ograniczonej możliwości opłacenia przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo – Kredytową przypadającej na nią części kapitału założycielskiego banku”.