Wywiad w książce 50 Osobistości Biznesu magazynu Business Woman & Life

50 Osobistości Biznesu

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością chciałam pochwalić się niezwykłym wyróżnieniem jakie spotkało moją osobę.

Magazyn Business Woman & Life zaprosił mnie do udziału w projekcie charytatywnym „50 Inspirujących Osobistości Biznesu”, którego zwieńczeniem jest premiera książki. Niezmiernie miło mi ogłosić, że jestem jednym ze współautorów i bohaterów powyższej publikacji, w której można znaleźć obszerny wywiad ze mną. Wywiad, zgodnie z tytułem książki, dotyczy tematyki prowadzenia biznesu – jako wieloletni praktyk biznesu i wspólnik zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec opowiadam o trudach prowadzenia działalności w tej niełatwej branży. Premiera książki odbędzie się 20 lutego 2021 r. na uroczystej gali.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cały dochód uzyskany ze sprzedaży książki zostanie przekazany na rzecz Fundacji Rak’n’Roll – Wygraj Życie, która zajmuje się walką z tą chorobą oraz przełamywaniem tabu, które narosło w życiu społecznym w Polsce wokół tego tematu.

Kinga Hanna Stachowiak

 

Wywiad z książki „50 Inspirujących Osobistości Biznesu”

Business Woman & Life: Jest Pani wspólnikiem w Kancelarii Prawnej Skarbiec, równocześnie pełni Pani funkcję Prezesa Zarządu w Taurus Development Holding Sp. z o.o., Taurus Development Holding 2 Sp. z o.o., Beauchamp Properties Sp. z o.o. oraz Fleming Financial Sp. z o.o. Jest Pani także właścicielką spółki 4Business Services. Założyła Pani prężnie działający niezależny portal Skarbiec.biz, poświęcony prawu, nieruchomościom, rynkom kapitałowym i finansom. Jak w praktyce godzi się tyle różnych, wymagających biznesowego zaangażowania, aktywności? Jakie cechy charakteru przydatne są w tak intensywnej pracy?

Kinga Hanna Stachowiak: Uważam, że bez predyspozycji przywódczych, odpowiedzialności, kreatywności, zdolności do podejmowania trudnych decyzji i pracy pod presją czasu, a niejednokrotnie również w stresie, prowadzenie jakiegokolwiek biznesu jest niemożliwe. Nie można zapominać również o pracowitości połączonej z umiejętnością efektywnej organizacji pracy – nie tylko własnej, ale i zespołu.

Oczywiście są zadania, które realizuję osobiście. Jednak nie zawsze można być w dwóch miejscach naraz, co często oznacza konieczność ustalania priorytetów oraz delegowania zadań. Przykładowo, trudno mi sobie wyobrazić prowadzenie kancelarii prawnej, zatrudniającej kilkadziesiąt osób i obsługującej kilkaset podmiotów gospodarczych rocznie, przeze jedną tylko osobę, która wszystkim się zajmuje. A tak właśnie było w moim przypadku. Na mojej głowie spoczywało zarządzanie całą administracją Kancelarii wraz z marketingiem, rozwojem biznesu, human resources oraz księgowością. Obszarami merytorycznymi zajmował się mój obecny wspólnik – r.pr. Robert Nogacki, jeden z najczęściej przywoływanych w polskiej prasie specjalistów z zakresu międzynarodowego planowania podatkowego i ochrony majątku przed ryzykiem roszczeń osób trzecich oraz zarządzania kryzysowego.

Dlaczego? Ponieważ Kancelaria zajmuje się doradztwem strategicznym dla przedsiębiorców, ochroną ich majątków osobistych, reprezentacją przed organami administracji państwowej, stałym monitoringiem zmian w przepisach i nadzorem nad działaniami aparatu fiskalnego oraz organów ścigania. Dla każdego przedsiębiorcy są to najważniejsze elementy w prowadzeniu biznesu. Musimy więc dostarczać na rynek usługi najwyższej jakości, oparte o bezpieczne rozwiązania prawno-podatkowe. Takie, jakich sami oczekiwalibyśmy od firmy doradczej.

Pod kierownictwem nas obojga, Kancelaria Prawna Skarbiec od 2008 r., rosła wraz ze swoimi Klientami i w efekcie rozwinęła się na tyle, że pełnione przeze mnie obowiązki musiały ulec przedefiniowaniu. Od osobistej realizacji zadań do sprawowania nadzoru nad wszystkimi pionami organizacyjnymi firmy.

To dało mi przestrzeń do tego, aby skoncentrować się na działaniach business development i zarządzaniu projektami w ramach przedsięwzięć biznesowych, które prowadzę.

Przykładowo, przez ostatnie 4 lata, od 2016 r. rozwijaliśmy w grupie Skarbiec nową firmę – Skarbiec Corporate Services sp. z o.o. Pierwotnie, spółka dostarczała usługi księgowe oraz kadry i płace wyłącznie dla Klientów Kancelarii, w oparciu o utarty model biznesowy, polegający na świadczeniu komplementarnych usług za przysłowiową złotówkę. Jednak nasze indywidualne podejście do spraw Klientów, jakość pracy i trafne rekomendacje, szybko poszerzyły grono Klientów spółki o podmioty spoza portfolio Grupy. Na początku na zasadzie poleceń, później w oparciu o aktywną akwizycję połączoną z wypracowaną przez 4 lata marką, spółka osiągnęła sumę bilansową znacznie przewyższającą nasze prognozy.

Z kolei w zakresie prowadzonych przeze mnie projektów inwestycyjnych w branży nieruchomości dla takich podmiotów jak: Taurus Development Holding Sp. z o.o., Taurus Development Holding 2 Sp. z o.o., Beauchamp Properties Sp. z o.o. oraz Fleming Financial Sp. z o.o. oraz zewnętrznych inwestorów, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tu definiowanie strategii ściśle skorelowane jest z rozwiązywaniem problemów prawnych i technicznych danego projektu inwestycyjnego. Nie da się myśleć o danej nieruchomości kompleksowo bez zaangażowania się w mikrozarządzanie – jakkolwiek to niedorzecznie dla teoretyka brzmi.

BWL: Co najbardziej motywuje Panią w pracy?

KHS: Jakkolwiek przewrotnie to zabrzmi odpowiem, że porażki. Należę do tej grupy przedsiębiorców, których sukces w pełni nie zadawala. Nawet jeśli jest tak spektakularny jak domknięcie transakcji deweloperskiej o wartości 28 mln zł., którą zrealizowałam w 2020 r. Błędy, które popełniam pozwalają mi spojrzeć na własne działania poprzez pryzmat nie tylko strat materialnych, ale (przede wszystkim), w kontekście lekcji do odrobienia. Wychodzę również z założenia, że sam sukces smakuje także o wiele bardziej, jeśli jest okraszony kilkoma nietrafionymi decyzjami. Myślę też, że umiejętność podnoszenia się po porażce i stawiania sobie kolejnych ambitnych celów, charakteryzuje właśnie dobrych przedsiębiorców.

BWL: Jakie wartości są dla Pani najważniejsze w biznesie?

KHS: To będzie najkrótsza odpowiedź w tym wywiadzie: dokładnie takie same jak w życiu prywatnym – uczciwość, lojalność, zaufanie i dawanie z siebie tyle ile można.

BWL: Jak zarządzać współczesną firmą, aby maksymalnie wykorzystać potencjał zespołu? Czy istnieje jakiś złoty środek zarządczy? Z jakich narzędzi korzysta Pani najchętniej?

KHS: Przede wszystkim należy bić liderem a nie egzekutorem. Wszystkie cechy dobrego lidera opisuje szeroko wiele tomów opracowań naukowych. Jeśli do tego dodamy jeszcze uczciwość i empatię, mamy gotowy przepis na wykorzystanie potencjału zespołu. Dziś – zwłaszcza w czasie kryzysu autorytetu oraz zawirowań gospodarczych spowodowanych przez COVID-19, ja cieszę się zaangażowaniem i motywacją moich współpracowników, bo jestem fair. Oczywiście, rolą lidera jest także podejmowanie decyzji i dbanie o dobro zespołu jako całości. To tak jak z piłką nożną, gdzie wszyscy w drużynie muszą grać do tej samej bramki.

BWL: Jaką radę dałaby Pani kobietom, które prowadzą własne firmy i chciałyby odnieść sukces na rynku?

KHS: A czym się różni kobieta przedsiębiorca od mężczyzny przedsiębiorcy? Rada jest dla każdego taka sama: należy wytrwale dążyć do celu i nie zrażać się drobnymi porażkami. Nie jesteśmy w stanie ustrzec się wszelkich problemów i trudności. Chodzi o oto, by wierząc w sukces swojego przedsięwzięcia zachować odwagę, siłę i wytrwałość. Nie wolno przejmować się przeszkodami na swojej drodze, a należy szukać rozwiązań, jak je pokonać.

Trzeba pamiętać, że praca uszlachetnia, a każdy odcisk na dłoni, choć boli, sprawia, że dłoń staje się silniejsza. Każda wysoko zawieszona poprzeczka wymusza byśmy skakali wyżej.

Notatka biograficzna: Od ponad 13 lat zajmuje kierownicze stanowiska w polskich i międzynarodowych spółkach z branży consultingu (doradztwo prawne, podatkowe, księgowość) oraz inwestycji w nieruchomości. Współtwórca Kancelarii Prawnej Skarbiec, lidera w zakresie doradztwa strategicznego, zarządzania sytuacjami kryzysowymi i kontroli podatkowych, w której obecnie jest Wspólnikiem Zarządzającym. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Top Polish Brands 2020, Menedżerowie roku 2013 i 2017, 100 Kobiet Biznesu 2014, Perły Polskiego Biznesu 2012 i 2014.

„Mój przepis na szczęście”: Nauczyć się cieszyć każdym dniem i doceniać to co się ma. Doceniać małe rzeczy i odnajdywać piękno w codzienności – porannej gazecie, kubku kawy z mlekiem, promieniach słońca. Otaczać się ludźmi wyznającymi podobne wartości, przekonania i mającymi zbliżone spojrzenie na świat. Odnaleźć w życiu pasję i ją pielęgnować. Zawodowo również poświęcić się temu, w czym się jest naprawdę dobrym, co się lubi, a może nawet kocha. A najlepiej połączyć to wszystko ze sobą, bo w chwili gdy praca staje się pasją, pracą być przestaje.