Numizmatyczny Skarb Sao José

Numizmatyczny Skarb Sao José

Skarbnica Narodowa wprowadza do sprzedaży 550 sztuk srebrnych monet kolekcjonerskich. Kolekcja pochodzi ze statku Sao José, który 400 lat temu zatonął na wodach Południowej Afryki. Monety oferowane przez Skarbnicę Narodową są częścią kolekcji Sao José, którą tworzy 7200 sztuk numizmatów wybitych przez mennice Starego i Nowego Świata. Według eksperta numizmatycznego Carol Tedesco z Historic Underwater Discoveries, Inc. i Historic Research and Certification, Inc., kolekcja ze statku Sao José jest okazją, która nie trafia się często kolekcjonerom.
„Zbiór nie tylko zawiera naprawdę wyjątkowe okazy monet, ale także dowodzi jak szeroki był zakres XVI i XVII-wiecznego handlu” – twierdzi Tedesco.

Sao José był portugalsko-hiszpańskim statkiem, płynącym z misją dostarczenia imponującego ładunku srebrnych monet do Indii. Niestety Sao José nie zdołał dotrzeć do celu. Po ataku brytyjskiej i holenderskiej flotylli zatonął nieopodal wybrzeża obecnego Mozambiku. W 2005 roku, po prawie 400 latach została rozpoczęta operacja poszukiwawcza szczątków wraku. Podczas akcji wydobyto 24 000 srebrnych reali, z których 6 900 ma wartość kolekcjonerską, potwierdzoną certyfikatem pochodzenia i ocenioną przez Numismatic Guaranty Corporation (NGC).

Monety znakowane są różnymi datami i posiadają różne nominały. Niektóre przykłady rzadkich i cennych monet to:

1. Mennice Starego Świata:

– Mennica w Granadzie, Probierz M, ok. 1597 – 1598;

– Mennica w Segowii, Probierz IM (jedyny Probierz IM w kolekcji), ok. 1590 – 1597;

– Mennica w Sewilli, Pełna data 1622;

– Mennica w Toledo, Probierz C, częściowa data 1610.

2. Mennice Nowego Świata:

– Meksyk, F & D Podwójny znak Probierza, ok. 1589 Filip II;

– Meksyk, znak Probierza D nad znakiem Probierza F, ok. 1556 – 1621, Filip II – III;

– Potosi, wczesny znak Probierza B, rzadko spotykane kwadraty na obrzeżu, ok. 1574 -1586;

– Potosi, Probierz T, odwrócona górna tarcza, odwrócone lwy i zamki, ok. 1618 – 1621.

Wyłącznym dystrybutorem monet w Polsce jest Skarbnica Narodowa. Do sprzedaży trafi 550 monet kolekcjonerskich. Koszt jednego numizmatu wyniesie od 1 200 do 6 000 zł. Monety trafią do sprzedaży w ciągu tygodnia, nie jest możliwe składanie wcześniejszych rezerwacji.

[Na podst. informacji prasowej Skarbnicy Narodowej]