Kinga Hanna Stachowiak laureatką Top Polish Brands 2020

Kinga Hanna Stachowiak laureatką Top Polish Brands 2020

Każdy ma swoją historię biznesową. Mniej lub bardziej interesującą, czasem spektakularną. Niektóre historie kończą się zwyczajnie inne zaś zasługują na miejsce w biznesowych publikacjach. Tak było z moją historią.

Moja kariera zawodowa okazała się na tyle ciekawa, że została opisana w książce pt. „Zwykli, niezwykli. Historie biznesowe ludzi sukcesu i polskich marek”. To książka, w której zebrano wywiady z liderami i biznesmenami, rozmowy na temat drogi jaką przebyli do osiągnięcia swojego biznesowego celu, oraz pokonywania przeszkód, jakie na tej drodze napotykali.

Poświęcono jej osobny rozdział: „Wskaźnikiem jakości jest feedback klientów”. Opisuję w nim moją wizję nowoczesnej firmy, podejścia do jej prowadzenia, pracowników, rynku. Ujawniam, jak wyglądały początki budowy strategii marketingowej, modelu biznesowego, wizerunku i sukcesu zarządzanej przeze mnie Kancelarii.

Poniżej fragmenty książki.

[…]

12 lat temu wraz z Robertem Nogackim zamarzyliśmy o własnej firmie konsultingowej i postanowiliśmy spełnić marzenia. Kancelaria Prawna Skarbiec była typowym startupem, a nasz początek był skromny, okupiony ciężką organiczną pracą od podstaw, bez finansowania zewnętrznego inwestora, zwłaszcza jeśli mówimy o tak niszowym i trudnym biznesie, jakim jest zarządzanie strukturami zagranicznymi dla polskich przedsiębiorców i ochrona ich majątków prywatnych. Nikt nie wierzył, że nam się uda, sama również miewałam chwile zwątpienia. Zanim do naszych drzwi zapukał pierwszy klient, minęły dwa lata badania rynku i wytężonych działań nad budowaniem zaufania i rozpoznawalnością marki.

Politykę poznawania firmy od podszewki stosuję z powodzeniem od samego początku. To pomaga, zwłaszcza w przekonywaniu pracowników, współpracowników i partnerów do swojej wizji i pomysłów. Nie mówię jednak, że konieczna jest praca na każdym szczeblu przedsiębiorstwa i stałe mikrozarządzanie. Przedsiębiorca powinien patrzeć na biznes

globalnie i strategicznie, ale nie może nie wiedzieć, co się dzieje w środku. Do skutecznego zarządzania potrzebuje autorytetu i profesjonalizmu. Pierwsze można zyskać wiedzą, drugie wyłącznie systematyczną ciężką pracą.

Prowadzenie kancelarii prawnej jest moją wielką życiową przygodą, w którą wkładam całą swoją pasję, entuzjazm i zaangażowanie. Za wynikami kancelarii jak i moimi stoi także wiele osób, to codzienna praca menedżerów, specjalistów i asystentów jest podstawą rozwoju każdego biznesu. Jednak wskaźnikiem sukcesu i jakości przedsiębiorstwa są przede wszystkim jego klienci i to, jak oni oceniają nasze działania.

Wartością naszej Kancelarii jest unikalny model biznesowy. Tworzyliśmy go w czasach, kiedy dominował pogląd, że w branży prawniczej poważnych zleceń nie da się pozyskać przez Internet, a zdobywanie klientów jest możliwe wyłącznie w drodze wypracowanych, osobistych kontaktów. Takie myślenie petryfikowało podział rynku prawniczego pomiędzy istniejące marki. W moim przypadku bardzo istotne było założenie, samo w sobie niezwykle odważne, że klientów znajdziemy w sieci. Uznałam, że będziemy w stanie zamknąć w ramy wystandaryzowanych produktów wyrafinowane rozwiązania prawne.

Budując Kancelarię, korzystałam z amerykańskich, brytyjskich i australijskich wzorców, analizując strategie marketingowe i modele biznesowe tamtejszych kancelarii prawnych i firm konsultingowych. Główną platformą informacji oraz podstawowym kanałem komunikacji naszej oferty był wówczas stworzony przeze mnie portal o tematyce prawnej i finansowej Skarbiec Biz S.A. Swego czasu jeden z największych tego typu portali w Polsce, notujący w czasach świetności blisko 300 tys. użytkowników miesięcznie. Kolejnym elementem tworzenia silnej marki Kancelarii Prawnej Skarbiec było wypracowanie kompetencji i odpowiedni podział zadań.

Od samego początku zajmowałam się zarządzaniem, zaś Robert Nogacki doradztwem prawno-podatkowym. Nie da się zbudować kilkudziesięcioosobowej kancelarii bez prawników, ale także bez administracji, procedur, back office’u i wszystkich elementów, które są oczywiste w dużych korporacjach. Chociaż nie jesteśmy korporacją, dbałość o taki porządek i skuteczność jest jednym z kluczowych elementów naszego sukcesu. Bez tego nie bylibyśmy w stanie zarządzać kilkuset międzynarodowymi strukturami holdingowymi o łącznej wartości aktywów ponad 2,5 mld zł.

Kiedy zatrudnialiśmy pierwszych pracowników, osobiście stworzyłam dla nich „Hand Book” – spis procedur, który obowiązuje do dziś. Istotne było także zbudowanie wysoko wykwalifikowanego zespołu prawników, którzy odnajdą się intelektualnie w obszarach wówczas praktycznie nieeksplorowanych w polskiej rzeczywistości prawnej. Bazując na eksperckiej i unikalnej wiedzy dotyczącej tworzenia struktur zagranicznych, wykształciliśmy grupę, dzięki której nasza koncepcja marketingowa mogła zadziałać. Obecnie każdy przedsiębiorca, który skorzysta z usług kancelarii, uzyskuje pomoc i wsparcie we wszystkich najistotniejszych dla jego firmy aspektach – zarówno prawnych, jak i biznesowych.

Najważniejszą kompetencją dobrej kancelarii prawnej jest aktualna i kompleksowa wiedza na temat trendów legislacyjnych, która umożliwia formułowanie rekomendacji. Nie mówimy tu o informacjach, które można znaleźć w prasie czy Internecie, ale o danych dotyczących praktyki stosowania przepisów. Nie jest to wiedza teoretyczna czy podręcznikowa, zdobywa się ją w działaniu. Żeby klienci uzyskali oczekiwane efekty, musimy wiedzieć, pod prawem której jurysdykcji w tym roku korzystnie jest utworzyć spółkę dla danego typu działalności, a gdzie warto przenieść ją za rok czy dwa, mając na uwadze planowane zmiany prawne. Tylko wtedy będziemy w stanie rzetelnie, wiarygodnie i w pełni odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorców.

Dziś przedsiębiorcy bardziej niż kiedykolwiek, oczekują gwarancji i bezpieczeństwa prawnego.

[…]

Książka, której fragment zamieściłam powyżej, została wydana przy okazji Wielkiej Gali Top Polish Brands – nagrody przyznawanej przez CEOWORLD Magazine, wiodącego na świecie magazynu biznesowego dla dyrektorów generalnych, dyrektorów finansowych, wysokiej klasy specjalistów wykonawczych oraz dla liderów biznesu. Takim też osobom przyznawane są nominacje, a następnie nagrody Top Polish Brands.

Tegoroczne nagrody zostały wręczone 6 marca 2020 r. Podczas uroczystej gali w Warszawie statuetki odebrało ponad 40 polskich przedsiębiorców, wyróżnionych za współtworzenie krajowej gospodarki. Do tego grona zaproszono również mnie. Doceniono moje wszechstronne zdolności organizacyjne i managerskie, ale i sam sukces zarządzanej przeze mnie Kancelarii Prawnej Skarbiec.